Ako vybrať vhodné RAM do Vášho PC?

Premýšľate o kúpe novej pamäte RAM a neviete si rady, ktorá je pre Vás tá pravá? Nechajte sa inšpirovať našim sprievodcom, v ktorom sa dozviete užitočné informácie a rady pred kúpou.

V dnešnej dobe na trhu dominujú predovšetkým pamäte typu DDR4 SDRAM, avšak rozhodovanie, ktorú pamäť vybrať, nie je tak ľahké. Pri výbere treba zohľadniť veľa rôznych faktorov a my Vám v našom sprievodcovi poradíme, čím sa pri výbere riadiť a podľa čoho vybrať tú správnu pamäť pre Vás. Prvým krokom spravidla býva určiť zariadenie, do ktorého pamäti zháňate, viď nasledujúce rozdelenie.

Základné rozdelenie:

DDR2

Jedná sa o najstaršie pamäte RAM na súčasnom trhu. DDR2 boli predstavené v roku 2003 a vďaka vylepšenému signálu zbernice pracujú s externými dátami dvakrát rýchlejšie ako ich predchodcovia DDR. DDR2 môže dosiahnuť rýchlosť 533 MT/s až 800 MT/s. Pamäte DDR2 pracujú štandardne pri napätí 1,8 V. Tieto pamäte sú však oproti svojim nástupcom oveľa pomalší a sú vhodné iba v prípade, že plánujete dokúpiť rovnaký typ pamäte do starého systému.


Zobraziť produkty

DDR3

Pamäť DDR3 je evolučný nástupca operačnej pamäte DDR2. Hlavný rozdiel medzi DDR2 a DDR3 je v rýchlosti pamätí. DDR3 dosahujú rýchlosť 800 MT/s až 1600 MT/s. Štandardné napätie určené štandardom JEDEC bolo znížené z 1,8 na 1,5 V. Tento typ pamäte sa v dnešnej dobe vyskytuje stále hojne u starších zostáv. Ak teda máte staršie základnú dosku, ktorá podporuje iba pamäte typu DDR3, sú tieto pamäte pre Vás tou správnou voľbou.


Zobraziť produkty

DDR4

Pamäte DDR4 SDRAM sú najnovším typom pamäte RAM. Majú najnižšie prevádzkové napätie 1,2 V a majú vyššie prenosové rýchlosti ako predchádzajúce generácie. Moduly DDR4 SDRAM môžu dosiahnuť rýchlosť až 5100 MT/s a pri pretaktovaní ešte vyššia. Ak skladáte novú zostavu, sú pre Vás pamäti DDR4 SDRAM priamo nevyhnutné.


Zobraziť produkty

Parametre RAM

Kapacita

Množstvo potrebnej pamäte RAM sa odvíja primárne od toho, na aké účely počítač používate.
Pre bežných užívateľov, ktorí používajú PC prevažne pre bežnú kancelársku prácu, či surfovanie na internete dnes postačí bohato 8 GB pamäte RAM.
Ak ste vášniví hráči, alebo využívate náročnejšie programy, mali by ste zvoliť 16 GB variant. 8GB v týchto prípadoch v dnešnej dobe už začína byť nedostatočných. Naopak 32 GB pravdepodobne v dnešnej dobe ešte poriadne nevyužijete, ak nespúšťate vyložene extrémne náročné procesy.
Servery sú ďalšou kategórií, kde sa veľké množstvo operačnej pamäte využije oproti štandardným PC. Servery mnohokrát využívajú mnoho desiatok GB pamäte RAM, napr. použitie 64 GB modulov nie je v týchto prípadoch nič neobvyklé.

Rýchlosť pamätí

Rýchlosť pamätí sa meria, rovnako ako rýchlosť CPU alebo GPU, v jednotkách MHz. Táto rýchlosť vyjadruje, ako rýchlo dokáže pamäť spracovať dáta, čo sa samozrejme odráža na výkone. Pamäť RAM s väčšou rýchlosťou, a ešte k tomu pretaktovaná, môže skutočne predstavovať zlepšenie výkonu, ale nemôžete zase dúfať v zázraky. Napríklad pri hraní hier by toto v najlepšom prípade prinieslo zopár snímok naviac, takže ak chcete čo najviac výkonu za rozumné peniaze, určite sa neoplatí kupovať zbytočne drahé moduly s čo najvyššou rýchlosťou. Celkovú rýchlosť pamäte vo finále ovplyvní predovšetkým jej typ. V prípade hranie hier medzi DDR4 SDRAM RAM s rýchlosťou 3200 MHz a 2400 MHz príliš veľký rozdiel nepocítite.

Počet modulov

Pri vyberaní pamäte RAM sa budete rozhodovať tiež nad tým, koľko vlastne vybrať jednotlivých modulov.
Výhoda použitia viacerých modulov pamäte RAM spočíva vo väčšej šírke pásma. Množstvo dát, ktoré možno preniesť medzi CPU a jediným modulom RAM, je obmedzené, takže aby sa zabránilo spomalenie tohto procesu, používajú sa dnes kombinácie 2 alebo 4 modulov, tzv. dual - channel a quad - channel.
Pokiaľ ide o hranie hier, zapojenie viac modulov RAM prináša iba minimálny rozdiel vo výkone, avšak multikanálová pamäť RAM je väčšinou nevyhnutná pre servery a pracovné stanice so softvérom náročným na pamäť, ktorý prenáša obrovské množstvo dát.
S použitím viacerých modulov RAM sa spája určité výhody. Najprv je tu cena. Obstaranie viac modulov s nízkou kapacitou je zvyčajne lacnejšie ako získanie jedného modulu s vysokou kapacitou. Ak napríklad staviate počítač sa 16 GB RAM, môžete ľahko ušetriť tým, že namiesto jediného 16 GB modulu zaobstaráte sadu 2 × 8 GB alebo 4 × 4 GB. Po druhé, je jednoduchšie a lacnejšie vymeniť chybné moduly pamäte RAM, ak sú dva alebo štyri. Je zrejmé, že moduly RAM s nižšou kapacitou sú lacnejšie. Okrem toho, ak máte sadu 2 × 8 GB a jeden modul je potrebné vymeniť, môžete stále používať počítač s iba 8 GB RAM, kým nedostanete modul náhradný. Naopak, ak by ste mali iba jeden modul 16 GB RAM a zlyhal by, váš počítač by bol na chvíľu mimo prevádzky. Istá nevýhoda viac modulov môže nastať v prípade, že budete chcieť v budúcnosti navýšiť kapacitu pamäte RAM. Ak ste napríklad vybrali 4 x 4 GB RAM a máte týmto zaplnené všetky sloty na základnej doske, budete musieť vymeniť existujúce moduly za väčšie, namiesto toho, aby ste iba dokúpili ďalšie 2 moduly ako v prípade 2 x 8 GB.

CAS

CAS / CL znamená latenciu, tj. množstvo času, ktoré musí uplynúť od vydania príkazu po okamih, kedy má procesor dáta k dispozícii. Latencia CAS sa však v špecifikáciách pamätí uvádza iba v počtoch jednotlivých cyklov (napr. CL16-18-18), a neuvádza sa skutočná doba trvania týchto cyklov. Problematika spojená s časovaním pamäťou RAM je však zložitá. Časovanie však neovplyvňuje výkon nejako drasticky a ak hľadáte čo najlepší výkon za rozumné peniaze, neoplatí sa utrácať zbytočné sumy za RAM s ľahko lepším časovaním.


RGB

Ak ste typ človeka, čo si potrpia na dizajn a chce, aby mu každý komponent PC pekne ladil do celej zostavy, sú RAM s RGB presne pre Vás. Pamäťové moduly sú podsvietené RGB osvetlením a môžu tak doladiť celý vzhľad Vašej PC zostavy.

XMP

XMP čiže Extreme Memory Profiles je technológia, ktorá umožňuje zmeniť nastavenie pamäte výberom iného profilu, ktorý využíva vyššie ako štandardné rýchlosti pamäte. Jednoducho povedané, XMP je "ľahké tlačidlo" pretaktovanie RAM, pretože ručné pretaktovanie RAM môže byť občas zbytočne zložité. Profily XMP umožňujú Vašej pamäti RAM bežať pri rýchlostiach, ktoré Vám zaručuje výrobca pri ich nákupe. Pamäť sa schopnosťou XMP môže napríklad zvyčajne bežať na frekvencii 2400 MHz, pokiaľ nie je povolený profil XMP. Pri povolení profilu XMP by mali byť schopné bežať na frekvencii napr. až 3200 MHz.