Ako vybrať vhodný projektor?

Premýšľate o kúpe Projektora a neviete si rady, ktorý je pre Vás ten pravý? Nechajte sa inšpirovať našim sprievodcom, v ktorom sa dozviete užitočné informácie a rady pred kúpou.

Základné rozdelenie

3LCD projektory

Projektory s technológiou 3LCD oddeľujú svetlo od žiarovky do červenej, zelenej a modrej zložky. Každá časť svetla prechádza LCD panelom, ktorý zobrazuje obraz pre túto farbu. Projektor potom znovu skombinuje svetlo do jediného plnofarebného obrazu a premietne ho cez objektív. Technológia 3LCD má niekoľko kľúčových výhod. Svetelný výkon je spravidla vyšší u projektorov 3LCD než u DLP projektorov. Súčasne sú LCD projektory zvyčajne schopné generovať živšie a sýtejšie farby než DLP. Pretože projektory 3LCD nepoužívajú na generovanie obrazu optický klam, nemajú "dúhový efekt" projektorov DLP, ktorý môže na niektorých používateľov pôsobiť negatívne.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Vyšší svetelný výkon

Živšie a sýtejšie farby

Nespôsobujú "dúhový efekt"

Horšie zobrazenie čiernej farby

Nižší kontrast

Rýchlejšie starnutie obrazu

DLP projektory

Projektory DLP odrážajú svetlo zo žiarovky od špeciálneho čipu s jedným zrkadlom pre každý pixel. Odrazený obraz z čipu potom prechádza farebným kolieskom, ktoré ho zafarbí. Tento proces prebieha tisíckrát za sekundu a strieda sa medzi červeným, modrým, zeleným, čiernym a bielym obrazom. Pretože sa obraz mení tak rýchlo, diváci ho vnímajú ako plynulý. Projektory DLP bývajú často menší a ľahší ako LCD, takže sú vhodnejšie, ak budete projektor prenášať. DLP premietajú obrazy s väčším kontrastom a tmavšie čiernou než 3LCD, hoci táto výhoda je zvyčajne viditeľná len v tmavých miestnostiach. Kým LCD panely sa časom ničí, a ak sú používané mnoho hodín denne, tak k degradácii dochádza ešte rýchlejšie, DLP projektory strácajú kvalitu obrazu oveľa pomalšie.


Zobraziť produkty

Výhody a nevýhody

Vyšší kontrast

Kvalitnejšie čierna farba

Dlhšia životnosť lampy

Vhodné pre prenášanie

Horšie svetelný výkon

Vybledlejší farby

Spôsobujú dúhový efekt

Parametre

Svietivosť

Potrebná hodnota svietivosti je určená miestnosťou, v ktorej premietate. Jas projektora sa meria v lúmenoch. U projektorov domáceho kina, kde je okolité svetlo okolité obmedzené na minimum, budete potrebovať aspoň 1 500 lúmenov. Pre učebne, konferenčné miestnosti alebo miestnosti s oknami je najlepší projektor s minimom 2 500 lúmenov. Pre veľké hľadisko alebo posluchárne budete potrebovať lumenov viac.

Natívne rozlíšenie

Natívne rozlíšenie je rozlíšenie, v ktorom projektor premieta. Je to počet bodov alebo pixelov použitých na zobrazenie obrazu. Vyššie rozlíšenie znamená, že na vytvorenie obrazu je použité viac pixelov, čo vedie k ostrejšiemu a čistejšiemu obrazu. Vysoké rozlíšenie je dôležité pre premietanie podrobných tabuliek a grafov, textu a videa vo vysokom rozlíšení. Rozlíšenie je označené číselnou kombináciou, napríklad 1920 x 1200. To znamená, že na displeji je vodorovne 1920 bodov a 1200 riadkov bodov zvisle.


Rozlíšenie obchodných projektorov:

SVGA (800 x 600 pixelov, pomer strán 4:3): Projektory SVGA sú projektory s nízkym rozlíšením, ktoré sú cenovo dostupnejšie a vhodnejšie pre premietanie jednoduchých dát, grafov a videoklipov.

XGA (1024x768 pixelov, pomer strán 4:3): XGA formát je široko používaný. Väčšina počítačov používa ako svoje natívne rozlíšenie XGA, takže spárovanie počítačov s projektormi XGA je úplne bežné.

WXGA (1280 x 800 pixelov, pomer strán 16:10): WXGA je širokouhlá verzia XGA - poskytuje rovnaké vertikálne rozlíšenie, ale poskytuje o 20% vyššie horizontálne rozlíšenie. Toto sa stalo bežným rozlíšením pre notebooky a smartphony.

WUXGA (1920x1200 pixelov, pomer strán 16:10): WUXGA sa stáva štandardom pre notebooky vyššej triedy, počítače a pracovné stanice. Okrem toho sa WUXGA používa pre inštalačné projektory a veľké zariadenia, ktoré vyžadujú jasný obsah vo vysokom rozlíšení.


Rozlíšenie projektorov pre domáce kino:

720p (1280x720 pixelov, pomer strán 16:9): Tento formát sa najčastejšie používa pre ekonomickú projekciu filmov. Zodpovedá štandardu HDTV 720p.

1080p (1920x1080 pixelov, pomer strán 16:9): Toto je teraz štandardný formát pre domáce kino. Zodpovedá vysielanie HDTV 1080i / 1080p a formátom Blu-ray.

4K UHD (3840 x 2160 pixelov, pomer strán 16:9) a 4K (4096x2160 pixelov, pomer strán 19:10): Projektory podporujúce 4K rozlíšenie patrí k absolútnej špičke na trhu, a budete si môcť vychutnať plné detaily filmov a videí podporujúce táto rozlíšenie.

Kontrast

Kontrastný pomer je rozdiel medzi svetlým a tmavým bodom na obrazovke vyjadrený číslom. Ak vezmete najjasnejšiu bielu na obrazovke a najtmavšiu čiernu a porovnáte svetelnosť, získate kontrastný pomer. Napríklad kontrastný pomer 1 000:1 znamená, že najjasnejšie biela je 1000x jasnejší než najtmavší čierna. Vysoký kontrastný pomer teda znamená, že premietaný obraz bude mať neuveriteľne bohaté a čisté detaily. Kontrast je obzvlášť dôležitý pre domáce kino, kde by okolité svetlo mohlo inak znemožniť vidieť bohatý obsah filmov, ak by nebol dostatočne výrazný rozdiel medzi bielou a čiernou.

Maximálna veľkosť obrazu

Najobľúbenejšie veľkosti obrazovky spadajú do uhlopriečky 100 - 120 palcov (2,5 m - 3 m), ale to do značnej miery závisí na veľkosti vašej izby. Toto rozlíšenie je približne 2,2 m - 2,65 m široké (na základe širokouhlého projektora 16: 9). Často sa nevypláca vybrať najväčšiu možnú variantu, ktorú nájdete, a to z nasledujúcich dôvodov. Obrazovka príliš veľká pre danú miestnosť bude nútiť divákov otáčať hlavami a namáhať oči, aby videli celý obraz. Po druhé, väčšie neznamená jasnejšie. Ak zväčšíte obraz na väčší priestor, môžete stratiť časť jasnosti obrazu v závislosti od rozlíšenia projektora. Veľkosť obrazovky, ktorá je príliš malá, môže byť tiež frustrujúca, zriedka kedy sa dá tento problém úplne napraviť posunutím sedadla bližšie k obrazovke. Predbežné plánovanie najlepšie pozorovacej vzdialenosti od projektora Vám pomôže sa obom týmto chybám vyhnúť.

Životnosť lampy

Každý výrobca zaručuje inú životnosť lampy projektora. Tá sa líši projektor od projektora. Niektoré udávajú životnosť 2 000 hodín, iné 5000 a niektoré dokonca 20 000 a viac hodín. Pri výbere je tento parameter vhodné zohľadniť. Ak budete používať projektor iba občas, je možné, že Vám životnosť 2 000 hodín vystačí na dlhú dobu. Ak však plánujete projektor používať každý deň po dobu niekoľkých hodín, je vhodné vybrať projektor s čo najväčšou životnosťou lampy. Ak však vyčerpáte životnosť lampy, vo väčšine prípadoch sa nič nedeje, lampy možno u väčšiny projektorov vymeniť za nové.

3D technológia

Na rozdiel od obrazov z tradičného projektora umožňuje obraz z 3D projekcie divákovi snímať hĺbku. Tento pocit hĺbky umožňuje zažiť simuláciu zážitku, ktorý sa odohráva v reálnom čase. Na obrazovku sa súčasne premietajú dva takmer identické obrazy, aby sa vytvorila táto simulácia hĺbky. Pre správne zobrazenie obrazovky teda potrebujete okuliare, ktoré dokážu filtrovať polaritu a umožňujú Vám vidieť oba obrázky každým okom. Tieto 3D okuliare sú niekedy súčasťou balenia projektora, alebo je možné zakúpiť samostatne.

Krátka projekcie

Za krátku projekciu sa všeobecne označuje pomer projekcie menší ako 1: 1 (vzdialenosť od obrazu ku šírke obrazu). Najbežnejšie pomery sú 0,5:1 a 0,3:1, pričom druhý z nich spĺňa parameter tzv. ultra krátka projekčná vzdialenosť. Projektory s krátkou projekčnou vzdialenosťou takmer nikdy nemajú objektívy so zoomom. Sú vhodné skôr pre montáž na stenu ako na strop a sú navrhnuté tak, aby boli inštalované veľmi blízko obrazovky. Výhoda krátke projekcie spočíva v poskytnutí veľkého obrazu pri súčasnom obmedzení nežiaducich tieňov a odleskov.

Interaktívny projektor

Vďaka interaktívnym projektorom sa premení v interaktívnej takmer akákoľvek stena. Kombinácia projektora a perá vám poskytne interaktívne funkcie v jednom balení bez ďalších výdavkov na samostatnú interaktívnu tabuľu. Interaktívne projektory majú väčšinou premietanie na krátku vzdialenosť, alebo na veľmi krátku vzdialenosť, čo vám umožní premietať bez oslnenia alebo tieňa. Interaktívne funkcie vám umožňujú zasahovať do prezentácií a komentovať obsah z rôznych zdrojov pomocou interaktívnych pier pre navigáciu, klikanie a kreslenie.

Zabudovaný reproduktor

Niektoré projektory navyše ponúkajú okrem premietania obrazu tiež možnosť zvukovej reprodukcie. Pokiaľ Vám teda nejde vyložene o kvalitu zvuku, alebo nemáte k dispozícii samostatné reproduktory, a napriek tomu chcete zvuk prehrávať, je pre Vás voľba projektora so zabudovanými reproduktormi tá správna.